Masaža ni samo dober občutek in način, da se sprostite in razvajate. Nasprotno, je močno in učinkovito orodje, ki pomaga ohranjati zdravje in dobro počutje. Masažnih tehnik danes poznamo ogromno. Razvijala se je skozi stoletja na različnih koncih sveta in od tam tudi razlike, ki delajo masažne tehnike specifične.
Masaža telesa je obojestransko dajanje in prejemanje. Maserju daje strokovne podatke, ki jih z očesom ne more dobiti: o strukturi tkiva, o napetosti tkiva; ali je področje toplo, mrzlo, potno,…. Vendar pa maser ne le sprejema podatke, ampak posreduje tudi informacije o sebi: je umirjen/nemiren ali masira prepričljivo in strokovno, ali je njegov dotik zaupljiv, varen, ali je morda grob in nasilen,… Biti dober maser je proces. Zato dobra masaža ni le spretnost dobre tehnike izvajanja masažnih gibov, ampak zahteva tudi čustveno zrelo, stabilno in pozitivno osebnost.
Tehnike masiranja so aktivna dejanja: glajenje, gnetenje, vtiranje, udarjanje, tresenje, kompresija. Različne masažne tehnike imajo različen učinek. Maser izbere tehnike in način izvajanja tehnike z namenom, da doseže določen cilj vsake masažne terapije. Pri masaži celega telesa se vključi tudi osnovna masaža obraza.
Je manualna terapija, ki se izvaja z rokami je zelo stara in ena izmed najbolj naravnih metod zdravljenja in ohranjanja zdravja. Vsi se kdaj pa kdaj masiramo in to povsem podzavestno. Kadar nas na primer neko mesto boli, najprej z roko pogladimo po njem. Ravnamo se po naravnem, prirojenem nagonu, namen pa je olajšati bolečino.
Pri različnih kulturah, religijah in narodih so se oblikovale različne vrste masaž. Med seboj se razlikujejo po filozofiji, namenu in načinu izvajanja. Obstajajo različne delitve. Delimo jih lahko na vzhodne in zahodne. Druga delitev je na klasične in alternativne. Tretja delitev je na znanstveno-medicinske in energetske.
Klasična masaža celega telesa (švedska)
Poteka po določenem vrstnem redu. Običajno začnemo z masažo hrbta in vratu, nadaljujemo zadnji del nog, obrnemo stranko, nadaljujemo na sprednjem delu nog, roke, trebuh, vrat in stopala. Med masažo stranko racionalno obračamo in čim manj hodimo okoli nje. S takim ravnanjem minimalno motimo njeno relaksacijo.
Označuje namensko manipulacijo mehkih delov telesa. Izboljšuje počutje in vpliva na zdravje in zdravljenje. Temeljna lastnost masaže je dotik, izboljšuje splošno zdravje celic in tkiv v telesu, ter je ena od osnov za oblikovanje telesa. Pomaga pri procesu obnove tkiv, še posebej v fazi regeneracije in fazi preoblikovanja.
Prinaša številne telesne in duševne koristi. Lahko nas spodbuja, umirja, odpravlja napetost, preganja nespečnost ter sprošča boleče mišice ter tako poskrbi za dobro počutje. Pogostost obiska je različen in ga priporočamo glede na stanje stranke in glede na pričakovane rezultate. Za sprostitvene namene na 14 dni ali na en mesec, za sproščanje tenzij v mišicah ali razbijanje mišičnih vozličev, vsak četrti dan ali enkrat na teden dni (dokler ne izboljšamo stanja, potem vzdrževanje približno enkrat na mesec). En dan ali dva po tretmanu lahko pride do bolečine, kar je to čisto običajna reakcija telesa (stranko opozorimo, da lahko pride do tega). Z naslednjo terapijo potem počakamo, da bolečina mine (cca. 4-5 dni).
Proti bolečinska masaža, je močna z globokimi in ritmičnimi prijemi. Izboljša krvni in limfni pretok, zmanjšuje mišične napetosti in bolečine, odpravi utrujenost in občutek razdraženosti ter napetost v mišicah, ki nastane zaradi posledic slabe drže, neprimernih ležišč, fizične obremenjenosti. Je edinstvena in se uporablja pri poškodbah hrbtenice, kot so posedanje vretenc, hernija diska, problematična degenerativna stanja, išias, lumbago ipd. Že po prvem tretmanu dosežemo izboljšanje funkcije hrbtenice, lažje težave pa lahko po nekaj terapijah popolnoma izginejo. Odpravlja tudi nekatere vrste glavobolov, ki so posledica tenzije mišic vratu.
Odločite se lahko za klasično masažo celega telesa ali pa za delne, med katerimi sta najbolj zaželeni masaža hrbta in nog ali samo masaža hrbta.
Masaža hrbta in nog
Masaža hrbta velja za eno najbolj zaželenih masaž, saj terapevt masira predele, ki so blizu živčevja, kar je izjemno prijetno. Zajema masažo zgornjega in spodnjega dela hrbta ter križnice in vratnega predela. Predvsem je namenjena vsem, ki trpite za bolečinami v križu, vratu, med lopaticama, v ramenih. Občutno izboljšanje je že po prvem obisku, v nekaterih primerih lahko bolečino že prvič v celoti odpravimo, težji primeri pa zahtevajo več obiskov. V primerih intenzivnih bolečin v predelu križa temeljito zmasiramo hrbet, predel med lopaticami ter vretenca in diske, kjer je dokazano največ težav. Z rednimi obiski terapevta bolečine občutno omilimo, pri zelo hudih deformacijah pa preprečimo poslabšanje stanja. Terapija blagodejno vpliva na splošno počutje ter sprosti napetosti in bolečine v zatilju, ramenih in na hrbtu, ki so posledica pomanjkanja gibanja in nepravilne obremenitve.
Izvaja se tako pri lažjih kot tudi pri hujših bolečinah. Lažje bolečine lahko že po eni ali po največ petih masažah popolnoma izginejo, tudi hude kronične bolečine pa lahko masaža znatno olajša. Z enim tretmajem lahko izboljšamo stanje za nekaj dni, več terapij v razumnih presledkih pa lahko odpravi dolgotrajne, kronične težave. Stranskih učinkov ni, saj je masaža hrbta odsvetovana le v primerih močne osteoporoze in pri svežih poškodbah.
Med drugim je priporočljiva za:
- vse stare poškodbe hrbtenice;
- posedanje vretenc;
- hernija diska;
- problematična degenerativna stanja;
- bolečine vratu, in medlopatičnega predela
- išijas in
- lumbago.
Masaža nog
Masiramo sprednjo in zadnjo stran nog in zadnjično mišico, priporočamo jo pri utrujenih, težkih, oteklih nogah, krčih v nogah, zmanjšani gibljivosti sklepov in motnjah v cirkulaciji. Masaža nog se lahko izvaja tudi kot del terapevtskih programov po poškodbah in operacijah. Običajno se izvaja kot element masaže celega telesa ali v sklopu masaže hrbta in nog. Tehnike masaže se prilagodijo zdravstvenemu stanju posameznika in želenim ciljem masaže. Masaža nog je primerna za vsakogar, ki na nogah nima krčnih žil.
Masaža stopal
Že kratka masaža stopal vsake toliko lahko resnično pomaga, da se sprostimo, še posebej po dolgem dnevu stanja in hoje, ko nam noge otečejo. Masaža stopal je prijetna, in ima poleg sprostitve in dobrega počutja še druge korist.
Nekatere prednosti masaže stopal, ki so podprte z znanstvenimi raziskavami so denimo; izboljša cirkulacijo, pomaga pri preprečevanju poškodb gležnjev in stopal, zmanjša učinke depresije in tesnobe, pomaga pri glavobolu in migreni, znižuje krvni tlak, pomaga pri lajšanju simptomov pri PMS in menopavzi…
Masaža obraza
Je prijetno in sproščujoče podarja svežino in zmanjšuje učinke stresa. Na kožo vpliva s pozitivnimi učinki saj pospešuje krvni obtok, povečuje prekrvavitev, nahrani celice s kisikom ter pomaga pri regeneraciji tkiv.
Masaža obraza ima veliko prednosti in pozitivnih lastnosti; zmanjšuje in preprečuje gube, zmanjšuje napetost, olajša simptome alergij, stimulira limfni sistem in olajša izločanje toksinov…
Masaža nosečnic
Masaža za nosečnice je nežna do srednje močna, ki se individualno prilagodi vsaki nosečnici posebej glede na mesec njene nosečnosti, njene potrebe, težave in želje. Gre za močno prilagojeno masažo hrbta, rok in nog. Izboljša cirkulacijo, blaži otekline, sprošča in zmanjšuje težave z venskim pretokom. Vključi se lahko tudi osnovna nega obraza.
ne odlašajte - naročite se zdaj!
Pozitivni vplivi masaže na telo:
- na krvni in limfni obtok,
- na živčni sistem,
- na mišice, kosti, sklepne in ob sklepne strukture,
- kot nega za kožo,
- na notranje organe,
- na peristaltiko in presnovo.
- pospešuje peristaltiko,
- odstranjuje odmrlo kožo.
Fiziološki učinki (so posledica pospešenega krvnega in limfnega obtoka):
- izboljša izmenjavo prehrambnih snovi in kisika v celicah.
- sprostitev zaradi aktivacije parasimpatičnega živčnega sistema
- zmanjšanje mentalne napetosti s spodbujanjem sproščanja endorfinov
Refleksni (posredni) učinki:
- zmanjša občutek za bolečino.
Psihološki učinki:
- sprostitev,
Kontraindikacije (stanje, pri katerem je določena terapija, prepovedana)
- vsa vnetja,
- bolezni in okvare kože,
- povišana telesna temperatura,
- bolezni ven: krčne žile – varice (površinske ali globoke), flebitis, tromboza,
- sveže in odprte rane,
- zlomi kosti,
- post operativna sveža stanja
Klasična masaža poteka po določenem protokolu, športna masaža pa je prilagojena vsakemu športniku posebej, glede na namen in stanje mišic.
Športna masaža
Športna masaža je splošen pojem, ki označuje izvajanje različnih masažnih tehnik pred, med in po telesni dejavnosti. Masaža pred telesno dejavnostjo je usmerjena k preprečevanju poškodb, pomaga pri ogrevanju gibalnega aparata in omogoča raztegljivost mehkih struktur v takšni meri, da omogoča optimalno izvedbo. Pospešuje krvni obtok, znižuje mišično napetost, sprošča mišice in daje športniku občutek psihološke pripravljenosti. Namen športne masaže je, da s primerno predhodno pripravo in obdelavo mišic izboljšamo telesno zmogljivost športnika in povečamo splošno dobro počutje. Od klasične razlikuje v moči prijemov in intenzivnosti. Skupno vsem športnim masažam je, da pred treningom mišice stimuliramo, po njem pa jih sproščamo. Uporabljamo močnejše prijeme, saj gre za stimulacijo globokih mišic, zajemajo tudi odpravljanje mišičnih zatrdlin (»vozlov«), ki nastajajo zaradi napačnih dolgotrajnih mišičnih naporov.
Vsak, ki se, oziroma se je ukvarjal s športom je sigurno že doživel zadovoljiv a ob enem nadležen občutek zakasnjene mišične bolečine. Zakasnjena mišična bolečina se pojavlja predvsem pri ekscentričnih vajah in nam da vedeti, da smo trening dvignili na višjo raven. Zaradi tega se v mišicah pojavijo mikro poškodbe, ki jih poskušamo čim hitreje sanirati. Zakasnjena mišična bolečina se začne pojavljati nekje osem ur po vadbi, svoj vrh doživi nekje med 24 in 48 ur po vadbi. Traja lahko vse do sedem dni.
Delimo jo na:
- pred treningom (prijemi maserja so močnejši, saj je treba povečati prekrvavitev v mišicah in s tem se zmanjša verjetnost za poškodbe – bolj prožna mišica se bo med aktivnostjo težje pretegnila),
- po treningu (pomaga pri zmanjševanju otekanja po pojavu mikro poškodb, sprosti utrujene in zategle mišic, pomaga vzdrževati raztegljivost mišic, pospešuje krvni pretok, s čimer pospešuje odplavljanje mlečne kisline in stranskih produktov presnove ter znižuje pojavnost krčev),
- vzdrževalno masažo (opravi se vsaj enkrat tedensko kot redni del vadbenega programa, pospeši krvni obtok in s tem oskrbo mišic s hranilnimi snovmi, vzdržuje sproščenost tkiv, zmanjša možnost nastanka brazgotinastega tkiva po raztezanju in vadbi za pridobivanje gibljivosti),
- relaksacijsko masažo (sprosti utrujene in zategle mišice, pospešuje regeneracijo, zagotavlja dotok potrebnih hranil in odplavlja odpadne produkte, ki so nastali ob mišični aktivnosti)
Pomembno je, da intenzivnost prilagodimo potrebam športnika ali rekreativca in stimulira mišice, ki so v določenem športu najbolj obremenjene. Blagodejno vplivala na telo pred telesno vadbo ali po njej – glede na to pa bo maser uporabil različne prijeme. Intenzivnejši bodo pred aktivnostjo, saj je treba mišice stimulirati za aktivno delo, po aktivnosti pa z masažo navadno sproščamo mišično napetost in odpravljamo nakopičene odpadne snovi iz mišičnega tkiva
Učinki športne masaže:
- izboljša krvni in limfni obtok,
- okrepi delovanje imunskega sistema,
- zboljša tonus kože in mišic,
- izboljša respiratorne funkcije,
- poveča mišično zmogljivost,
- zmanjša bolečine, odpravi in prepreči krče,
- daje športniku občutek psihološke pripravljenosti,
- mišicam povrne gibljivost in elastičnost,
- regeneracija in prehrana tkiv sta boljša in hitrejša,
- pospeši izločanje škodljivih snovi.
ne odlašajte - naročite se zdaj!